EVOMAG42 Magnetic Drill 1200W 240V
Brand: Evolution
Code: EVL42
Free Shipping on this item!
AVAILABLE ONLINE (1–3 working days delivery)
418.80
VAT
ONLINE PRICE
Qty
1 x Evolution EVOMAG42 Magnetic Drill 240V Version
Specification:
Input Power: 1,200W.
No Load Speed: 450/min.
Magnet Adhesion: 1500kg.
Maximum Cutter Diameter: 42mm, Depth: 50mm.
Dimensions Rack Fully Raised (HxWxL): 580 x 320x 180mm, Lowered: 340 x 320 x 180mm.
Magnet Dimensions (HxWxL): 40 x 90 x 180mm.
Cutter Retainer Internal Diameter: 19mm Weldon Shank.